Get Adobe Flash player
ورود کاربران
آیا می دانید؟
حریم مصوب: 14800 هکتار
حریم پیشنهادی: 12000 هکتار
محدوده شهر: 1852 هکتار
محدوده شهرک: 330 هکتار
محدوده پیشنهادی: 99 هکتار
محدوده خدماتی(محدوده قانونی):محدوده پیشنهادی+ محدوده شهر + محدوده شهرک=2281 هکتار
تدبير شوراي اسلامي شهر + مشارکت مردم +عملکرد شهرداري = عمران وآباداني شهر
شـهــــر اقلیم موقعیت

 

شهرستان تربت حیدریه با وسعت حدوداً 15000 كيلومترمربع در جنوب شهرستان مشهد ، شرق شهرستان های نیشابور و كاشمر ، غرب شهر ستانهاي تربت جام ، تایباد وخواف وشمال شهرستان گناباد ، بین 58 درجه و 13 دقیقه تا60 درجه و10 دقیقه طول و34 درجه و24 دقیقه تا35 درجه و 52 دقیقه عرض جغرافيايي واقع شده است . مرکز این شهرستان ،‌شهر تربت حیدریه در فاصله 142 كيلومتري جنوب مشهد در59 درجه و22 دقیقه طول و35 درجه و27 دقیقه عرض جغرافيايي بوده و ارتفاع آن از سطح دریا 1333 متر است
شهرستان تربت حیدریه از دو بخش کوهستانی تشكيل شده است . دشتهاي گسترده درميان کوههای تربت حیدریه ازجمله حاصلخیز ترین دشتهاي خراسان به شمار مي آید.
کوههای این شهرستان عبارتند از : دنباله کوههای شاه جهان وجام ونيز کوههای كوهسرخ كاشمر .

 جلگه زاوه وجلگه رخ از دشتهاي عمده تربت حیدریه به شماره مي آید .آب و هواي تربت حیدریه درنواحي کوهستانی شمال ، سرد و معتدل و در جنوب غرب ، نیمه بیابانی است . در تربت حیدریه هیچ رود دائمی وجود نداشته رودخانه هاي فصلي آن سالار ، شور ، شصت دره و ازغند مي باشد .

موقعيت و ويژگيهاي طبيعي شهرستان

شهرستان تربت حيدريه با مساحتي معادل 13555 كيلومتر مربع بعد از سبزوار وسيع ترين شهرستان خراسان مركزي است كه در جبهه مياني اين منطقه قرار دارد . اين شهرستان از شمال به شهرستان نيشابور ، از شمال شرق به شهرستان مشهد و از شرق به شهرستان تربت جام و تايباد ، از سوي جنوب شرقي به شهرستان خواف از جنوب به گناباد و از طرف مغرب به شهرستان كاشمر محدود است .
مهمترين رشته كوههاي آن نيز عبارتند از :
--رشته كوههاي شمالي كه ديواره شمالي جلگه رخ را تشكيل مي دهند .
--رشته كوههاي مركزي كه به صورت پارويي بلند جلگه هاي زاوه و رخ را از هم جدا كرده كه به حاشيه شهر تربت حيدريه مي رسند .
--رشته كوههاي جنوبي ، اين رشته كوهها از جنوب شرق شهر تربت حيدريه آغاز شده و در واقع منطقه كوهستاني خراسان را به منطقه پست و هموار خراسان جنوب پيوند داده است .
اگر چه شهرستان تربت حيدريه در گذشته منطقه اي پر آب بوده است اما هم اكنون بطور كلي منطقه اي خشك مي باشد و ارتفاعات شمالي اين شهرستان مرطوب تر از نيمه جنوبي آن است جهت باد اكثراً از شمال شرقي بوده و فقط در ماههاي آبان و آذر جهت آن جنوبي مي باشد .

وضعیت توپو گرافی

منطقه جغرافیایی تربت حیدریه با منطقه کا شمر در غرب ، آب نوار عریضی را تشکیل می دهند ،که از مرز ایران و افغانستان در شرق تا دشت کویر واقع در سمت غرب استان امتداد دارد. برآمدگیهاو رشته کوهها وتپه هایی در منطقه قرار دارند که بطور کلی از غرب به شرق و از غرب به جنوب شرقی امتداد دارند .
در بین کوهها وتپه ها ، مناطق پستی وجود دارد که ارتفاع آنها متغیر است .
دشت مرتفع تربت حیدریه طول تقریبی 70 کیلومتر و عرض متوسط 15 کیلومتر و ارتفاع حدو د 1333 متر از سطح دریا را دارا ست .
رشته کوه سرخ ، رشته کوه اصلی منطقه است و آن را به دو قسمت تقسیم می نماید . و بلندترین قسمت این خط الارض دارای ارتفاع بیش از 2100 متر می باشد .
شيب عمومي شهر در جهت شمال به جنوب مي‏باشد و وجود ارتفاعات غربي و جنوبي غربي مانعي براي توسعه كالبدي شهر در اين جبهه محسوب مي‏گردد در بخشهاي مركزي، شمالي و جنوبي شهر شيب اراضي بين 0/6الي 1درصد متغير مي‏باشد.
از نظر مسائل كلي زمين‏شناسي، دشت تربت‏حيدريه در حد فاصل بين توده لوت در جنوب و حوضه رسوبي ارتفاعات شمالي واقع شده است كه سازنده هاي دوران دوّم زمين‏شناسي )عمدتاً شيل، ماسه سنگ، سنگ‏هاي آهكي( در كوه شصت دره و ارتفاعات شمال غربي و شرقي نمايان و حفاري هاي اكتشافي كه در شمال شرقي شهر با عمق 334 متر براي تأمين آب آشاميدني شهر تربت‏حيدريه به عمل آمده نتيجه مويد آن است. حوضه آبريز دشت تربت‏حيدريه در شمال شرق كوير نمك واقع گرديده كه از شمال به ارتفاعات كله منار و شصت دره از شرق به كوه علمدار و دشت باخرز از جنوب به ارتفاعات بزمان، كوه تربت و از غرب به ارتفاعات تيغ پائين و شصت دره محدود مي‏شود قرارگيري شهر تربت‏حيدريه در پهنه با خطر بالاي زلزله و وجود گلسهاي فراوان در منطقه مورد مطالعه از محدوديتهاي طبيعي قابل ذكر در مورد توسعه كالبدي آن مي‏باشد.

ويژگي هاي جغرافيايي

شهر تربت حيدريه در ارتفاع 1333 متر از سطح دريا و از نظر موقعيت جغرافيايي در 35 درجه و 17 دقيقه عرض شمالي و 59 درجه و 12 دقيقه طول شرقي و در فاصله 142 كيلومتري شهر مشهد قرار گرفته است .
اراضي شمالي شهر شامل اراضي كشاورزي ، بافت پراكنده و روستاهاي واقع در آن مي باشند كه با طي فاصله 5 كيلومتر به شهرك 200 هكتاري وليعصر كه در مسير جاده تربت حيدريه – مشهد احداث گرديده است منتهي مي گردد .
اراضي غرب شهر به رودخانه هاي فصلي منصوريه و كاريز ديوانه و ارتفاعات غار پاردان محدود ، اراضي جنوب شهر به روستاي بيسقفيزن و اراضي كشاورزي و باغداري و اراضي شرق شهر به جاده كنار گذر ( بلوار امام رضا ) و اراضي كشاورزي روستاهاي شرقي شهر محدود مي گردد .مسيلها و حوزه هاي آبريز

حوضه آبريز دشت تربت حيدريه در شمال شرق كوير نمك واقع گرديده كه از شمال به ارتفاعات كله منار و شصت دره و از شرق به كوه علمدار و دشت باخرز ، از جنوب به ارتفاعات بزمان ، كوه تربت و از غرب به ارتفاعات تيغ پايين و شصت دره محدود مي شود . به طور كلي مسيلهاي موجود در شرق و غرب واقع هستند و تمام طول داراي حريمي به عرض 25 و 35 متر است و 9 مسير طبيعي براي تخليه آبهاي سطحي در شهر وجود دارد كه در نواحي شهر توزيع شده اند . قرارگيري شهر تربت حيدريه در پهنه با خطر بالاي زلزله و وجود گسلهاي فراوان از مشخصات منطقه مورد مطالعه مي باشد .
گونه هاي گياهي

تنوع آب و هوايي باعث گوناگوني گياهان و محصولات كشاورزي شده است از جمله محصولات اين منطقه مي توان زيره ، زعفران ، زرشك ، پسته ، بادام و گردو ، انار ، انجير ، سيب و زردآلو نام برد . و همچنين از نمونه هاي پو شش گیاهی، زيره كوهي ، كتيرا ، زالزالك ، خاكشير را مي توان نام برد .

شبكه هاي ارتباطي شهرستان

شهرستان تربت حيدريه در قسمت مياني استان خراسان واقع شده و بعنوان كانوني مناطق شرق و غرب و شمال و جنوب استان را به هم پيوند مي دهد . محور اصلي ارتباطي شهرستان جاده آسيايي مي باشد كه از جبهه شرقي شهر عبور مي نمايد . اين جاده با تحولاتي كه در سالهاي اخير در مرز شمالي كشور اتفاق افتاده از محورهاي مهم ارتباطي كشورهاي تازه استقلال يافته و بنادر جنوبي ايراني مي باشد . اين محور علاوه بر اينكه نقش ترانزيتي بسيار مهمي را در منطقه و كشور ايفا مي كند ، از جمله محورهاي مهم اقتصادي صنعتي و كشاورزي شهرستان محسوب و عملكرد بسيار مهمي را در توسعه شهرستان دارا مي باشد .
شبكه ارتباطي اصلي درجه 2 شهرستان : ( شبكه ارتباطي خواف – تربت حيدريه ) به واسطه اين شبكه بخشهاي شرقي استان خراسان و مرز افغانستان به قسمت مياني و غربي استان ارتباط پيدا مي كند . اين محور به علت شرايط خاص كشور افغانستان از نظر سياسي و امنيتي حائز اهميت مي باشد .
شبكه ارتباطي تايباد – تربت حيدريه : اين شبكه در جبهه شمالي جاده خواف – تربت حيدريه قسمت شرق استان و مرز افغانستان را به قسمتهاي مياني و غربي و شمال استان اتصال مي دهد . اين محور هم از نظر مسائل سياسي و امنيتي حائز اهميت ميباشد .
محور تربت حيدريه به كاشمر : جاده تربت حيدريه به كاشمر از نوع شبكه ارتباطي اصلي درجه 2 مي باشد كه قسمتهاي شمالي و شرقي استان خراسان را به قسمتهاي غربي استان اتصال مي دهد . اين محور تربت حيدريه را از طريق كاشمر – بردسكن به سبزوار متصل مي كند .
با قرار گرفتن شهر تربت حيدريه تقريباً در مركز جغرافيايي شهرستان و در محل تلاقي محورهاي ارتباطي تربت حيدريه به مشهد تربت حيدريه به خواف ، تربت حيدريه به گناباد و تربت حيدريه به كاشمر اين شهر در كنار شهرهاي ديگر اين شهرستان بعنوان شهر مياني و منطقه اي عمل ارتباط دهنده بين مراكز كوچكتر روستايي با مراكز ساير شهرستانها و مراكز استان مي باشد .


آخرين بروز رساني (دوشنبه ، 24 مرداد 1390 ، 11:25)

 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

?> Deprecated: Non-static method JFactory::getDBO() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /volume1/web/thcity/libraries/joomla/session/storage/database.php on line 84 Deprecated: Non-static method JTable::getInstance() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /volume1/web/thcity/libraries/joomla/session/storage/database.php on line 89 Deprecated: Non-static method JFactory::getDBO() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /volume1/web/thcity/libraries/joomla/database/table.php on line 112